Lakujemy

Kiedy lakować zęby?

Lakowanie to wyjątkowo skuteczny sposób ochrony zębów przed próchnicą.

Polega na pokryciu lakiem szczelinowym – specjalnym preparatem tych miejsc w zębach, gdzie najwcześniej rozwija się próchnica, które są bardzo trudne do oczyszczenia. Miejsca te to bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących trzonowców i przedtrzonowców, a także otwory ślepe na siekaczach.

Zęby mleczne

Lakowanie zębów mlecznych jest to zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny, który z powodzeniem można wykonać u 2-3 latka. Dodatkowo pozostawia on w świadomości dziecka pozytywne skojarzenia z pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu pierwszych ząbków; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa.

Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w jamie ustnej dziecka. 

Zepsute zęby mleczne stają się źródłem próchnicy dla wyrzynających się zębów stałych oraz mają wpływ na ich formowanie. 

Zęby stałe

Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego, a następnie kontynuuje w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek. 

Lakowaniu poddaje się więc kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Dobrze zatem raz w miesiącu skontrolować w ustach dziecka, czy już się pojawiły. 

Nie zapominajmy również, że próchnica jest chorobą zaraźliwą. Jeśli więc w buzi dziecka znajdują się chore zęby mleczne, próchnica z łatwością przeniesie się na zęby stałe. Lakując zęby stałe, odcinamy drogę obecnym już w buzi bakteriom do tych miejsc, które są najbardziej podatne na próchnicę. 

Kontroli szczelności laku przeprowadza się dwa razy w roku w czasie zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jak przebiega lakowanie?

Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Na jednej wizycie można zalakować jednego lub większą ilość zębów. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy. Pozostałe pozostawia się do obserwacji i ewentualnie zabezpiecza preparatem z fluorem. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, najlepiej na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba ukaże się w buzi dziecka.

1

Badanie

Dziecko siada na fotelu dentystycznym, który za pomocą przycisków można dowolnie przesuwać w górę, jak i w dół; zupełnie jak na huśtawce. Lekarz dentysta najpierw dokładnie zbada zęby. W tym celu zaświeci lampę i skieruje ją na buzię dziecka. Następnie używając lusterka dokładnie ogląda zęby i delikatnie dotyka je za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zgłębnikiem.

Oczyszczanie

Jeśli ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, lekarz dentysta delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki, która wygląda zupełnie jak elektryczna szczoteczka do zębów, tylko że jest dużo mniejsza. Można poczuć delikatne łaskotanie, kiedy lekarz będzie jej używać, słychać również słabe wibracje. Następnie zęba starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki.

2

3

Wytrawianie

Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosi się odrobinę wytrawiacza, preparatu, który ułatwi umocowanie laku w szczelinie zęba. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz dokładnie spłukuje się i ponownie osusza powierzchnię zęba. Wytrawiacz ma delikatnie kwaśny posmak.

Lakowanie

Po takim przygotowaniu ząb jest gotowy do lakowania. Teraz dziecko może wybrać swój ulubiony kolor. Lak znajduje się w specjalnym pojemniczku, który wyglądem przypomina małą strzykawkę. Zagięta końcówka nie jest jednak ostra, a zbliżenie jej do powierzchni zęba nie jest wcale odczuwalne. Preparat aplikuje się na powierzchni żującej zęba i za pomocą specjalnego narzędzia stomatologicznego delikatnie rozprowadza go po całej długości bruzdy. Dzięki takim działaniom, lak, który ma konsystencję półpłynną, znajdzie się w każdej, nawet najmniejszej szczelinie zęba.

4

5

Naświetlanie

Po umieszczeniu laku na powierzchni zęba i rozprowadzeniu go po wszystkich szczelinach, lak naświetla się lampą UV, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów. W wyniku naświetlania lak stanie się twardy, i stanie się barierą dla bakterii, co skutecznie ochroni zęby przed próchnicą.

Kontrola

Na końcu lekarz dentysta sprawdzi, czy lak nie przeszkadza w zwarciu zębów. Teraz można przepłukać buzię i odtąd cieszyć się zdrowym uśmiechem. Lakowanie trwa zaledwie kilka minut, i jest to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie zębów bocznych przed próchnicą. Warto pamiętać o dobrej profilaktyce.

6

Co to jest lak szczelinowy

Lak szczelinowy to specjalny preparat, który wykorzystuje się w lakowaniu zębów. Znajduje się w małym pojemniczku, który wyglądem przypomina miniaturową strzykawkę. Nie ma jednak ostrego zakończenia, a zagięta końcówka ułatwia jedynie umieszczenie laku we właściwym miejscu.

Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.

Refundowane jest lakowanie lakiem bezbarwnym. Dodatkowym rozwiązaniem, już płatnym, jest wybór jednego z kolorów:

żółty

biały

zielony

różowy

niebieski

czarny

pomarańczowy

czerwony

fioletowy

„zębowy”