
Program Pierwsza wizyta
Wizyta u dentysty często kojarzy się z przykrym doświadczeniem. Rodzice mają w pamięci obraz, który bardziej przypominał sceny z filmów grozyniż wizytę u lekarza. Swój lęk świadomie lub nie zaszczepiają w dzieciach. A przecież możemy przygotować najmłodszych pacjentów do odbycia pierwszej wizyty u stomatologa.

O akcji
Celem programu jest poprawa stanu zębów polskich dzieci poprzez zmianę wizerunku stomatologa wśród dzieci i ich rodziców oraz ukierunkowane działania profilaktyczne.
Obecnie 9 na 10 polskich dzieci ma próchnicę. Jest to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Prawidłowa higiena często nie jest wystarczająca, aby ochronić ząb przed próchnicą, a racjonalna dieta – jak wiadomo – trudna do zastosowania w praktyce.
Dlatego też postawiliśmy na lakowanie.

Porady dla lekarzy
Zobacz kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy
KONTAKT
Pamiętaj, że to dziecko jest Twoim pacjentem. To z nim przede wszystkim powinieneś się przywitać i z nim utrzymywać kontakt.
DIALOG
Rozmawiaj z dzieckiem. Jeśli dziecko zapoznało się z PINGWINKIEM LAKI, pytaj o kolejność zabiegów. To niesamowita frajda dla malucha usłyszeć o kogoś, kto wzbudza swoim zachowaniem autorytet, słowa: „no tak…właśnie napoiliśmy słoniem, ale ja chyba nie pamiętam co było dalej”. Malec, będzie bardzo szczęśliwy mogąc Ci podpowiedzieć.
CHWAL
Chwal małego pacjenta za to, że napoił słonie, świetnie użył Pana Dziobaka. To bardzo ważne. O ile chwalenie przez rodziców, nie zawsze jest pożądane ponieważ zamyka się w relacji rodzic-dziecko, o tyle chwalący lekarz może stać się świetnym kompanem zabawy.


BEZ PRZEMOCY
Każdy przejaw przemocy może powodować traumę i niechęć do gabinetów dentystycznych do końca życia. Dlatego właśnie, większość dorosłych boi się stomatologów pomimo postępu techniki, możliwości znieczuleń i bezbolesnego wykonania każdego zabiegu.
NIE MÓW BÓLU
Błędem jest zapewnianie dziecka, że nie będzie bolało itp., ponieważ sugeruje to, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i wzbudza w dziecku nieufność.
NIE OSZUKUJ
Nie wolno oszukiwać malucha i mówić, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, jeśli wiemy, że będzie borował ząb.
CZAS WIZYTY
Wizyta u dentysty nie powinna trwać dłużej niż 15 –20 minut, a zabiegi w buzi nie dłużej niż 5–15 minut, bo dziecko nie usiedzi w spokoju.

Członkostwo
Co możesz zyskać przystępując do programu:
1. Znajdziesz się na stronie internetowej na liście „Gabinetów przyjaznych dziecku”.
2. Otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne dotyczące scenariusza pierwszej wizyty.
3. Dostaniesz Certyfikat Gabinetu Przyjaznego Dziecku.
4. Zyskasz zaufanie dziecka i przychylność rodziców.
Skoro zaufało Ci dziecko, dorośli chętniej przyjdą do Twojego gabinetu po poradę stomatologiczną. To oznacza nowych pacjentów.
Przystąpienie do programu nie łączy się z żadnymi kosztami.
Celem programu jest poprawa stanu zębów dzieci poprzez zmianę wizerunku stomatologa oraz promocja lakowania jako metody profilaktyki próchnicy.
JAK ZAPISAĆ SIĘ DO PROGRAMU?